poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Bezpečná hračka? Jen iluze

Tisíce hraček, které jsou označeny jako bezpečné, mohou dětem poškodit zdraví
 
[ 16. srpna 2008 | Autor: Mladá fronta Dnes, Alena Zvěřinová ]
 
Praha - Zákazníci v celé Evropě včetně Česka měli donedávna jistotu. Pokud byla na jakémkoli výrobku značka CE, mohli si být jistí, že drží v ruce odzkoušený a bezpečný výrobek, který vyhovuje evropským normám. Teď se však ukazuje, že ochranné logo nemusí znamenat vůbec nic. Stejná písmena totiž začali používat na zboží i čínští výrobci, kteří tvrdí, že písmena CE znamenají Chinese export. Tedy vyvezeno z Číny.

Značka klame zákazníky „Označení CE nerovná se stoprocentně bezpečný výrobek,“ potvrzuje Ida Rozová z Občanského sdružení spotřebitelů TEST, které kontroluje různé výrobky pro děti, na něž se vztahují nejpřísnější limity. „Mezi testovanými výrobky pro děti byl vždycky nějaký, který byl označený jako bezpečný, ale prokázalo se, že není,“ uvedla.
„Jde o dost drzý způsob, jak klamat spotřebitele,“ míní o čínském označování zboží europoslankyně Zuzana Roithová, která je místopředsedkyní výboru pro vnitřní evropský trh.
Roithová dokonce podala kvůli spornému logu interpelaci v Evropském parlamentu. Dostala však překvapivou odpověď, že Evropa vůbec nemá značku CE zaregistrovanou. Číňany proto nelze za takové podvádění zákazníků nijak trestat, ani jim nikdo nemůže zakázat, aby logo CE používali.
Na registraci symbolu pro kvalitní výrobky sice Evropa už pracuje, ale bude kvůli tomu muset změnit legislativu, což trvá dlouho.
Číňané tak mohou dál prodávat v Evropě statisíce škodlivých hraček, které podle loga vypadají jako odzkoušené a nezávadné.
Nebezpečnými výrobky je přitom zaplaven celý propojený evropský trh. Členské země Evropské unie každý týden varují před dvěma desítkami nových nebezpečných věcí. Kromě hraček jde i o kosmetiku či elektrické spotřebiče.
Hraček je však nejvíce a každý rok jich přibývá. Loni státy Unie upozornily zákazníky na 1 605 typů škodlivých výrobků, což je o polovinu více než v roce 2006.
Polovina hraček, které musí obchodníci stahovat z prodeje, pochází z Číny, z evropských hraček pak mají problémy nejčastěji ty německé a italské.
V čem jsou vlastně některé hračky dětem nebezpečné? Nejčastěji jsou natřené barvou, která obsahuje příliš mnoho nezdravých chemikálií, případně jsou složené z tak drobných součástek, že je malé dítě může vdechnout a udusit se. Nebo se může zranit, když se hračka v jeho rukách rozláme a vzniknou ostré hrany.
Jen v roce 2007 našla Česká obchodní inspekce více než 45 tisíc nevyhovujících hraček. Kromě nebezpečných výrobků byly mezi nimi i ty, které neměly v pořádku doklady. Hraček stahovaných z našeho trhu přitom přibývá. A nejde jen o český problém, podobná situace je všude v Evropě.
„Nemáme důvod myslet si, že u nás je horší situace než jinde,“ míní Libor Dupal ze Sdružení českých spotřebitelů.
Hračky ze zdravotního hlediska zkoumá v Česku i Státní zdravotní ústav, který každý rok vyhodnotí dvě desítky hraček jako nebezpečné, protože obsahují příliš mnoho škodlivých chemikálií. Ústav však testuje jen hračky pro děti do tří let. Nejčastějším prohřeškem je vysoký obsah ftalátů, což je změkčovadlo plastů. Ftaláty mohou při dlouhodobém působení vážně poškodit u dětí ledviny a játra. Má se za to, že mohou vést i ke vzniku některých druhů rakoviny.
„Nelze však s určitostí říci, že dítě nutně onemocní,“ uklidňuje veřejnost hlavní hygienik České republiky Michael Vít. Podle něho záleží na věku dítěte, na obsahu nebezpečné látky i na tom, jak často dítě nebezpečný výrobek olizuje.
Česká obchodní inspekce má sice možnost udělovat mnohamilionové pokuty, ale nevyužívá ji ani v případě velmi nebezpečných hraček. Sankce se tak nejčastěji pohybují kolem deseti tisíc korun. Inspekce považuje za dostatečný trest pro výrobce už stažení výrobku z trhu. A také se bojí soudů. „Pokuta musí být obhajitelná nejen v rámci odvolacího řízení, ale případně i u správního soudu,“ uvedla ústřední ředitelka České obchodní inspekce Jana Příhodová.Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled