poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Eurposlankyně Roithová: “Stop padělaným lékům!”

V Unii a tedy i v Česku stoupá počet padělaných léků každý rok zhruba o polovinu. Každý desátý lék na světové mtrhu je padělek. Tento podvod znamená nebezpečí, které ohrožuje zdraví i životy milionů lidí. Česká republika je poměrně bezpečná ve srovnání s některými rozvojovými zeměmi, kde je na trhu třetina až polovina léků falešných (loni na podzim například belgičtí celníci zadrželi více než dva miliony padělaných léků, které směřovaly z Indie do Afriky – šlo o největší množství, jaké bylo v Evropě zabaveno), ale nakupování léků v tržnicích nebo přes internet je i u nás velmi riskantní.

 
[ 10. května 2009 | Autor: Estetika ]
 

 Poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová proto prosazuje co nejpřísnější přístup ke všem, kteří je nabízejí.

Při kontrolách zásilek se zjistilo, že tok padělaných léků je obousměrný - zatímco z České republiky mířily hlavně anabolika do Spojených států amerických, do Česka putovaly především léky na erekci. Škody, které mohly falešné léky napáchat, se pohybují od pouhé finanční ztráty v případě padělku bez účinné látky přes nedostatečný účinek až po poškození zdraví uživatele v případě nevhodného či dokonce toxického obsahu falešného léku. „Nikdo nezemře, pokud si vezme padělanou kabelku nebo tričko. Ale může zemřít, když si vezme zfalšované léky,“ říká bývalá ministryně zdravotnictví. Podle Světové zdravotnické organizace by měly být mezinárodní policejní zásahy proti ilegálním výrobnám a distribučním sítím stejně nekompromisní a přísné jako razie proti pašerákům drog. Varující nárůst padělaných léků způsobuje také velké ztráty zavedeným firmám. Omezuje jejich prostředky do výzkumu nových léčebných postupů, léků či nevyléčitelných nemocí. “Takový přístup ohrožuje zdraví a životy mnoha z nás,” varuje Roithová. „Není to jen problém afrického či asijského kontinentu – Evropané stále více nakupují léky přes internet, proto je tak důležité zajistit vysoký standard pro uvádění léků na trh, který současně umožní u každého balení identifikovat jeho původ a zkontrolovat, že je skutečně registrován,“ vysvětluje. Všechny léky by podle ní měly mít čárové kódy a být baleny tak, aby i laik poznal, zda má v ruce bezpečný lék nebo padělek, koupí-li ho mimo lékárnu. Zlepšit situaci na trhu s léky by mohly i povinné audity distributorů a zpřísněné požadavky na dovoz ze třetích zemí. Europoslankyně za KDU-ČSL upozorňuje, že nesmíme ani zapomínat na zpřísněná pravidla pro inspekce a větší průhlednost výsledků jejich závěrů. “Zprávy o padělaných lécích se však kromě vlád a příslušných organizací musí dostat především ke spotřebitelům samotným – jim nelze než doporučit, aby léky kupovali pokud možno zásadně v lékárnách,” uzavírá Roithová.

 

Zuzana Roithová je první místopředsedkyní Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele, ale i členkou shromáždění Evropské unie a nejchudších zemí světa Afriky a ostrovů v Pacifiku. Prosazuje zdravotní osvětu, budování zdrojů pitné vody a zejména dodržování lidských práv v nestabilních režimech. V roce 2006 získala titul “Evropanka roku” udělovaný Evropskou komisí a Mezinárodním evropským hnutím. Je kandidátkou do Evropského parlamentu pro další volební období, v tom uplynulém byla jedním z nejpracovitějších a nejlépe hodnocených českých europoslanců.

 

www.roithova.cz


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled