poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Anketa v periodiku Parlament, vláda, samospráva

 
[ 30. dubna 2009 | Autor: ]
 

1) Jak bude probíhat Vaše kampaň do Evropského parlamentu? Jaká částka na ni byla vyčleněna ze stranického rozpočtu?

Nesu odpovědnost zejména vůči čtvrt miliónu občanů, kteří mi dali důvěru v minulých volbách a těm chci potvrdit, že se nezklamali. Nezávislá hodnocení nejen novinářů řadí europoslance KDU-ČSL k nejpracovitějším za ČR, a proto chci v kampani informovat o tom, co se mně podařilo v Evropském parlamentu prosadit a na čem chci poctivě pracovat v příštích pěti letech. Na celorepublikovou kampaň má KDU-ČSL rozpočet 5 miliónů korun. Přímý kontakt s voliči bude nyní obohacen o mou záštitu pro jízdu na vysokém historickém kole křížem krážem republikou až do Bruselu. Jako průkopníci v komunikaci s voliči přes youtube se dále zaměřujeme na komunitní servery zahraniční Facebook i české lide.cz a xchat.cz Spustili jsme volební stránky s videobannery na adrese www.evropske-volby.cz. Díky našim voličům a příznivcům v rámci projektu „ploty", kdy nám poskytují plochy na svých domech či plotech zahrad pro vystavení billboardů a plakátů, jsme získaly neuvěřitelných 20 000 ploch zdarma.

2) Můžete stručně vymezit své postoje k Lisabonské smlouvě? Jaké vidíte její klady a zápory?

EU nám přinese více užitku s Lisabonskou smlouvou než bez ní. Před Evropou stojí vážné nedořešené  problémy. Místo toho se již několik let dohadujeme, i když smlouva je vyvážený kompromis. Odpůrci Lisabonské smlouvy nemluví o několikarychlostní Evropě, která reálně hrozí, pokud ji neschválíme. Přibude manažer na plný úvazek - stálý předseda Evropské rady, silnější soudní a policejní spolupráce v trestních věcech, společná energetická politika, záruka solidarity mezi členskými státy pro případ krize, princip zpětné brzdy či větší rozpočtová kontrola.

3) Jaká protikrizová řešení hodláte prosazovat na poli Evropského parlamentu?

Prosazuji praktickou podporu živnostníkům, protože ti zajišťují většinu pracovních míst v EU. Podporuji investice do energetických úspor, univerzit, špičkových vědeckých pracovišť či informačních technologií, protože pomocí těchto investic získá EU konkurenční výhodu na globálním trhu. Snažila jsem se prosadit celoevropské šrotovné hrazené z rozpočtu EU,.

4) Máte nějaký plán, jak se vypořádat se vzrůstajícími riziky extremizmu? Které extremistické směry jsou podle Vás nejnebezpečnější u nás a v Evropě?

Jsem šokována nárůstem extremismu u nás i ve světě. V Evropském parlamentu jsme přijali opatření pro posílení spolupráce soudů a policie, aby i organizovaný extremismus byl účinněji postižitelný přes hranice států. Posílení pravomocí Europolu i Eurojustu jsou i dále tím nejefektivnějším receptem na jeho potírání. Po posledních zkušenostech by se měla omezit práva organizátorů shromažďení, aby policie, soudy a radnice měst mohly podstatně účinněji zasahovat. Extremismus i fundamentalismus jsou velmi nebezpečné v každé podobě - v tomto ohledu je pravicový stejně nebezpečný jako ten levicový či džihádský extresmismus. Na ten levicový extremismus se někdy bohužel zapomíná.

5) Ke které frakci se chcete v případě svého zvolení do EP zařadit? O co tato frakce v EP usiluje? Nebo se hodláte angažovat mimo programy frakcí EP?

Znovu zamířím do lavic nejsilnější Evropské lidové strany, kde je KDU-ČSL jediným českým členem. Díky této podpoře jsem mohla splnit, co jsem slíbila před 5 lety a mnohem víc. O programu poslaneckého klubu je možné nalézt podrobné informace na www.epp-ed.eu


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled