poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Stát musí zřídit půl miliónu datových schránek

Nový systém odstartuje pravděpodobně už 1. července * Úřady podstatně omezí zásilky do vlastních rukou

 
[ 9. dubna 2009 | Autor: Právo, Trhy & ekonomika, Jiří Novotný ]
 

 Datové schránky, které budou sloužit k elektronické komunikaci se státními orgány, začnou v Česku fungovat od 1. července, kdy nabude účinnosti zákon č. 300/2008 o základních registrech.
Jak Právu sdělil náměstek ministra vnitra Zdeněk Zajíček, celkem bude muset být ještě letos zřízeno zhruba půl miliónu schránek.
„Datová schránka je elektronické úložiště, které bude sloužit k doručování dokumentů a k provádění i některých dalších úkonů vůči veřejnosti. Od 1. července začnou schránky povinně používat ke komunikaci mezi sebou všechny státní úřady, soudy a instituce, tedy až 18 tisíc subjektů,“ informoval Zajíček.
Vlastní datovou schránku však budou muset mít také všechny právnické osob, zapsané v obchodním rejstříku, a těch je přes 450 tisíc. Všem povinným uživatelům těchto schránek rozešle Česká pošta v noci z 30. června na 1. července obálky s přístupovými kódy. „Firmy se o nic nebudou muset starat, jen si vyzvednout na poště zásilku do vlastních rukou s hesly,“ ujišťuje Zajíček
Po třech měsících se schránky firmám zapsaným v obchodním rejstříku automaticky zaktivují. Dokument pak bude považován za doručený ve chvíli, kdy se do datové schránky přihlásí oprávněná osoba, nebo nepřihlásí-li se do deseti dnů.
Datovou schránku si bude moci po 1. červenci zdarma založit také jakákoliv fyzická osoba. Požádat o ni půjde na kterémkoliv czechpointu a do tří dnů po podání žádosti obdrží žadatel poštou přístupové údaje.

Na poplatcích se uspoří až 300 miliónů korun

„Díky datovým schránkám postupně odpadne úřadům nutnost rozesílat adresátům listovní zásilky s doručenkou do vlastních rukou,“ je přesvědčen Zajíček.
Stát by tak měl ušetřit na poštovních poplatcích 200 až 300 miliónů korun ročně. Naopak České poště se sníží tržby z těchto poplatků zhruba o 800 miliónů Kč. Sazba za zásilku elektronickou cestou totiž bude o polovinu nižší, než by příslušný úřad stálo zaslání dokumentu v papírové obálce s modrým pruhem.
Na dotaz Práva, zda tedy Česká pošta výrazně nezdraží běžné listovní služby, odpověděl ředitel sekce rozvoje služeb ČP Petr Stiegler: „Jestliže bude informační systém datových schránek úspěšný, samozřejmě nám výrazně klesne počet listovních zásilek. O tom, jak na to budeme cenově reagovat, se ale teprve bude diskutovat.“

Osvěta není dostatečná, kritizuje
Roithová

O zavádění tohoto revolučního systému se hovořilo i na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě, která v tomto týdnu proběhla v Hradci Králové.
„Papíru na úřadech od července zvoní hrana. Avšak stále málo lidí, podnikatelů i úředníků, ví o tom, že bude možné komunikovat pomocí elektronických dokumentů. Stát má totiž rezervy v informační kampani. Osvěta stále ještě není dostatečná, což může ohrozit úspěch zákona, který představuje milník pro jednodušší a levnější komunikaci s úřady,“ varovala na konferenci
Zuzana Roithová (KDU-ČSL), první místopředsedkyně výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Evropského parlamentu.
Jak
Roithová informovala, EU přijala akční plán pomoci všem členským státům v projektech elektronizace. Do roku 2010 by tak například veškerá zadání veřejných zakázek v celé Evropské unii měla být k dispozici v elektronické podobě.

 


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled