poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Co podle vás chybí nebo přebývá v prorodinném balíčku české vlády?

Zaostřeno na téma měsíce
 
[ 7. ledna 2009 | Autor: Zuzana Roithová, Evropské noviny 23.12.08 ]
 
Rodina je v euroatlantické civilizaci základní jednotkou společnosti. Proto podpora rodiny patří mezi priority všech členských států Evropské unie včetně České republiky. Současný stav podpory rodiny se soustřeďuje zejména na chudinské nástroje ve finanční sféře - formou sociálních dávek. A to je velmi zúžený pohled na prorodinnou politiku. Velké mezery z pohledu mladých rodin jsou především v bytové politice. Hledají se také opatření, která by lidem umožnila lépe skloubit profesní a rodičovskou roli, aniž by došlo k omezení rozsahu domácí péče o děti do 3 let věku. Podpora rodiny je ústředním tématem politiky KDU-ČSL, a tak i současná koaliční vláda již ve svém programovém prohlášení formulovala cíle vlády v oblasti podpory rodiny, a to: Podpořit rozvoj služeb pro rodinu a péče o děti do čtyř let včetně péče o dítě nerodičovskou osobou. Vytvořit podmínky pro posílení soudržnosti rodiny a mezigenerační solidarity v daňovém a sociálním systému. Umožnit větší flexibilitu mateřské a rodičovské dovolené a posílit roli otce při péči o děti. Prosadit větší možnosti flexibilních pracovních úvazků a zvýšit motivaci zaměstnavatelů k zaměstnávání rodičů vychovávajících děti.
Soubor prorodinných opatření - Prorodinný balíček, který vláda přijala dne 19. 11. 2008 je vykročením správným směrem, protože rozšiřuje škálu služeb pro zajištění předškolní výchovy dětí obdobně jako v ostatních zemích EU. Ale je to pouhé vykročení. Razantní krok musíme udělat zejména v daňové oblasti. Budeme muset narovnat disproporce, kterými stát porušuje princip daňové neutrality tím, že investice do fyzického kapitálu podporuje daňovými úlevami na rozdíl od investování do lidského kapitálu (výživy, výchovy a vzdělání dětí). Z investic do dětí platí rodiny daně, zdravotní i sociální pojištění, na rozdíl od jiných investic. Tento rozdíl vede mnohé lidi k pragmatické úvaze neinvestovat do dětí a uspořené prostředky využít jinak.
Důsledkem je demografické zadlužení společnosti, které je hrozivější než fiskální nebo enviromentální zadlužení.Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled