poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Nebezpečné hračky zaplavují předvánoční trh

Česká obchodní inspekce zakázala v posledních měsících prodej desítek výrobků. Evropská unie dnes hlasuje o přísnějších pravidlech
 
[ 18. prosince 2008 | Autor: Filip Sušanka, Deníky, ]
 
 Chvíle hrůzy a strachu o dítě zažila Eva Vojtková z Rosic na Brněnsku. V dětské postýlce totiž objevila kromě svého Martínka také chrastítko rozlomené na malé a ostré kousky.
„Lekla jsem se, jestli náhodou něco nespolkl. Podívala jsem se mu proto do pusinky, ale nic jsem nenašla. Když jsem pak chrastítko znovu poskládala, tak se naštěstí ukázalo, že nic nechybí. Rozhodně hned letělo do koše,“ popsala nepříjemnou zkušenost s čínským výrobkem mladá maminka Vojtková. „Teď už si u všech hraček pořádně pohlídám, odkud pochází,“ dodala maminka.
Pozor by si měli dávat všichni. S blížícími se Vánocemi je totiž riziko nákupu život ohrožující hračky větší. Česká obchodní inspekce jen za poslední měsíc zakázala prodej patnácti druhů hraček, převážně z Číny.

Bez výrobce, bez dovozce

Že právě odtud většinou nebezpečné zboží pochází, potvrdil i mluvčí inspekce Marek Ženkl. „Naprostá většina odhalených výrobků je z Asie, respektive z Číny. Specifické pro ně je, že na nich není uveden výrobce ani dovozce. Pokud zákazníci nějaký takový výrobek objeví, měli by si dát pozor,“ varuje Ženkl.
Problém řeší také europoslanci, kteří dnes budou hlasovat o nové normě zabývající se hračkami.
„Zvyšuje jejich bezpečnost na evropském trhu. Zakazuje při výrobě pětapadesát alergenů a kontrolorům dává větší pravomoci. Až osmdesát procent hraček je dovezeno z Číny, proto zvyšuje i právní odpovědnost dovozců,“ řekla česká europoslankyně Zuzana Roithová, která se ochranou spotřebitelů zabývá.
Směrnice dále nařizuje, aby každý výrobek byl označen přesnou a úplnou adresou výrobce kvůli dohledatelnosti.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled