poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Europoslankyně Zuzana Roithová: Česká republika si získala pověst země, která podporuje vnitřní trh

 
[ 20. října 2008 | Autor: Znojemsko , Eva Fruhwirtová ]
 
Europoslankyně Zuzana Rotihová (KDU-ČSL) je členkou poslaneckého klubu Evropské lidové strany a je místopředsedkyní výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů. Pro Evropu je Asie hrozbou a výzvou zároveň. Levné asijské zboží vytěsňuje tradiční evropské zboží.
Jak se staví Evropská unie k dovozu levného zboží z Asie?
Už se staví chlapácky. Ze začátku byli poslanci přesvědčeni, že trh všechno vyřeší. Ale tak to není. Proto přijímáme opatření, jejichž cílem je trvat na tom, aby platila stejná pravidla pro výrobu v Evropě i pro ty, kteří zboží dovážejí.
Nebezpečné hračky z Číny ohrožují naše děti.
Modernizujeme směrnici o hračkách a také jsme zpřísnili pravidla pro uvádění výrobků na evropský trh. Zasazuji se také o to, aby se v členských zemích nebezpečné hračky nejen stahovaly z trhu, ale také likvidovaly. Likvidace je dnes možná jen u padělaných výrobků, ale věřím, že inspekční orgány budou důsledné.
Proč je těžké sehnat pro děti zdravotně nezávadnou botu, ale asijských bot je všude dostatek?
Problém je v tom, že rodiče dali přednost nižším cenám, a evropští výrobci kvalitní obuvi začali krachovat. Proto je těchto bot tak málo a jsou poměrně drahé. Baťova univerzita provedla studii, jež prokázala, že se u dětí objevují zdravotní problémy následkem nekvalitní obuvi. Bohužel si čeští i evropští poslanci myslí, že když jsou plné regály bot, tak se nejedná o žádný problém. Záleží proto také na rodičích, jak se k tomu postaví. Pokud je nebude slyšet, politici s tím nebudou nic dělat. Řešení spatřuji v zavedení povinné certifikace pro zdravotně nezávadnou dětskou obuv pro celou EU.
V České republice patříte k průkopníkům v používání krátkých videopřenosů na webovém serveru Youtube.com.
Je to způsob, jak ještě více otevřít další prostor pro oboustrannou komunikaci mezi politikem a občany, kterou umožňuje stále širší používání internetu. Zatímco veřejná média vybírají témata i rozsah informací, internet je skutečně v tomto ohledu bez hranic. Mám radost, že mé webové stránky navštívilo již přes šedesát tisíc lidí. Vedle webových stránek a e-mailové pošty využívám stránky youtube, na které umisťuji krátké jednominutové spoty k aktuálním tématům. Poslední novinkou jsou videa, na kterých sami občané pokládají konkrétní dotazy. Tyto videonahrávky jsou pro mnohé lidi zábavnější než samotný psaný text.
V čem se liší politická jednání u nás a na úrovni Evropské unie?
Maximální snaha o nalezení shody, to znamená kompromisu napříč politickým spektrem. Naším společným zájmem je přizpůsobit naše společná evropská pravidla dnešním novým výzvám.
Jak nás Čechy berou v Bruselu? Máme tam opravdu nálepku euroskeptiků?
Myslím, že kolegové v Evropském parlamentu odlišují, co jsou názory například českého prezidenta od názorů jednotlivých českých poslanců. Jsem ráda, že si Česká republika získala pověst země, která podporuje vnitřní trh EU, odmítá národní protekcionismus a prosazuje dodržování lidských práv i za hranicemi EU. A to jsou i moje dlouhodobé postoje.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled