poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Europoslanci KDU zvyšují náskok, přijímají videovzkazy voličů

 
[ 8. července 2008 | Autor: www.idnes.cz, 21.6.08 ]
 


Lidovečtí europoslanci Zuzana Roithová a Jan Březina si opět mohou přičíst jedno prvenství. Jako první v celém Evropském parlamentu komunikují s voliči přes kameru. Je to rychlé, levné a efektivní, chválí si svůj poslední objev. O novinku prý už projevili zájem i politici z Polska či Rakouska.

Europoslanci Zuzana Roithová a Jan Březina zase vedou. Poté, co před časem spustili videoreportáže z Bruselu, napodobila je dvojice občanských demokratů Ivo Strejček a Jan Zahradil.  
Nyní jsou lidovci zase o krok dále. Jako první totiž odstartovali videorozhovory. Skrze webovou kameru jim mohou lidé v Česku položit jakoukoli otázku, europoslanec jim stejným způsobem odpoví. Podobný způsob před časem vyzkoušeli Američané v rámci prezidentské kampaně. -
První dvě videa jsou už na světě. V prvním odpovídají Roithová a Březina společně, druhé video patří poslankyni.
Jaký je váš názor na vstup Turecka do Evropské unie? ptá se starosta Chrudimi. Maminka s dcerkou v náručí se zase zajímá, proč nemůže sehnat na svou ratolest zdravotně nezávadnou obuv, ale jen nekvalitní boty z Číny.
Já vás znám z YouTube
Podle autora projektu Tomáše Zdechovského vyvolala videa hned po zveřejnění další zájem. "Lidé v Česku jsou hraví, ihned jsme obdrželi až osm dalších dotazů na nejrůznější témata," řekl iDNES.cz Zdechovský.
Lidé se ptají na Lisabonskou smlouvu nebo aktuální politickou situaci.
Novinka je určena hlavně lidem, kteří třeba neradi píší. Pokud mají na počítači webovou kameru, mohou během pár vteřin svůj dotaz natočit a poslat ho europoslancům na jejich oficiální emailovou adresu.
Roithová s Březinou si nejnovější technologický počin pochvalují. "Je to způsob, jak nabídnout otevřenou komunikaci pro všechny občany. Ráda odpovím na všechny dotazy," slibuje europoslankyně, která i v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu povede lidoveckou kandidátku.
Její videa sice shlédne vždy jen několik tisíc lidí, i to je ale úspěch. Zdechovský připomíná historku, kdy při návštěvě české výpravy v europarlamentu přišel za Roithovou jeden z výletníků. "Já vás znám, sleduji vás na YouTube," řekl poslankyni.
Zájem měla i Hillary
Jednoduchý způsob komunikace šetří čas i peníze, tvrdí tvůrci projektu. Zájem o novinku už projevili i někteří europoslanci z Polska či Rakouska. Podle reakcí z parlamentní frakce Evropské lidové strany jde prý o unikátní projekt, neboť nikdo jiný takový způsob prezentace nepoužívá.
"Do budoucna to chceme ještě dál posunout. Europoslanec bude třeba hodinu sedět u počítače s webovou kamerou a bude moci komunikovat s lidmi. Kdokoli se bude moci připojit a klást mu třeba hned několik otázek," naznačil Zdechovský, jaká je další meta lidoveckých europoslanců.
Lidovci jsou vůbec průkopníky v užívání informačních technologií. Strana nejenže jako první spustila krátké videovzkazy z Bruselu, ale jako jediná je také začala umísťovat na server YouTube.com, kde má vlastní sekci.
KDU-ČSL je také první politickou stranou v Evropě, která v komunikaci začala systematicky využívat internetový program Skype.
Před několika týdny prý lidovce kvůli využití Skypu kontaktovali lidé z týmu americké prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, chlubí se Zdechovský.
Podle něj strana telefonováním přes internet výrazně ušetřila. Zatímco v roce 2006 platili lidovci v Pardubickém kraji za telefony půl milionu korun, o rok později, kdy začali hromadně využívat Skype, to bylo jen 70 tisíc korun.
http://www.youtube.com/eurokdu
 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled