Bezpečnost výrobků na pultech evropských obchodů se zlepšuje. Tvrdí to eurokomisařka pro ochranu spotřebitelů Meglena Kuneva a opírá se přitom o výroční zprávu RAPEX (systém včasného varování před nebezpečnými výrobky v EU). Podle sdružení na ochranu spotřebitelů je ale účinnost kontrolních orgánů třeba dále zvyšovat.
Z evropských obchodů bylo v loňském roce staženo o 53% více nebezpečných výrobků než v roce 2006. Vyplývá to ze zprávy RAPEX za rok 2007. „Vyšší podíl nebezpečných výrobků neznamená jen nárůst jejich počtu v obchodech, ale hlavně lepší práci dozorčích orgánů. Evropští spotřebitelé jsou chráněni lépe než kdykoliv předtím,“ řekla Meglena Kuneva.,,Systém vzájemného rychlého varování zjevně dobře funguje, zpráva je ale i varováním evropských spotřebitelů, kteří si musí uvědomit, že v obchodech je k mání velké množství nebezpečných výrobků,“ uvedla místopředsedkyně Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele
Zuzana Roithová (KDU-ČSL). Také podle ředitelky Evropského sdružení spotřebitelů BEUC Monique Goyens jsou údaje RAPEX dobrým indikátorem, nicméně podotýká: „Měli bychom být spokojeni až ve chvíli, kdy nám zákony poskytnou větší ochranu a přenesou na výrobce zodpovědnost za produkty, které dodávají na trh.“ Nejvíc nebezpečných výrobků loni pocházelo z Číny, byla jich více než polovina z celkem 1605 nebezpečných produktů. Což je ale alarmující, že třetina z toho byly hračky (loni na podzim musel například americký hračkářský gigant Mattel stáhnout z trhu více než 20 milionů hraček vyrobených v Číně, protože byly nebezpečné), následují motorová vozidla, elektrické spotřebiče a kosmetika.
Eurokomisařka Kuneva chce aktualizovat evropsko-čínské memorandum o porozumění. V listopadu se navíc v Bruselu bude konat trojstranný summit o bezpečnosti výrobků mezi Evropskou unií, Spojenými státy a Čínou.