poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

O mně v médiích


Zpráva z pašeráckého centra v Antverpách

Namátkou ze zpráv antverpských celníků: Kontejner plný brambor z Polska, který náhodou otevřeli belgičtí celníci, obsahoval kartony s padělanými cigaretami.
 
[ 12. března 2008 | Autor: Zuzana Roithová, Hospodářské noviny, 12.3.2008 ]
 

 V zásilce dřev z Afriky byly mezi trámy také schovány kartony kuřiva. Jeden kontejner obsahuje 8 milionů cigaret, jimiž pašeráci připraví EU daňovým únikem o více než 1,24 milionu eur.
Toxické dárky z Číny Podobných výjevů jsem při návštěvě europarlamentního výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele v přístavu v Antverpách viděla žalostně mnoho: tamějším celníkům se přitom podaří zachytit sotva půl procenta padělaného zboží. Prakticky se nedá zjistit, odkud pochází. Prověřované dokumenty jsou vystavovány při odbavení kontejneru v tranzitních přístavech (v Hongkongu, Singapuru, Panamě), kde se zboží maskuje a opatřuje falešnými doklady. Unie ale nepřichází jen o peníze z cel, vážným problémem je zdravotní riziko padělaných cigaret: obsah dehtu namísto povolených 10 mg je o dvě třetiny vyšší, obsah nikotinu je vyšší o O,55 mg - takže tyto cigarety jsou vysoce toxické.
Co se musí stát, aby člověk začal brát vážně rizika ohrožující jeho zdraví, či dokonce život? Musí řidič nejprve nabourat, aby začal používat záchranný pás nebo přezouval včas svůj vůz z letních pneumatik na zimní? Musí propuknout nemoc šílených krav, aby přestal krmit dobytek moučkou z kostí stejného živočišného druhu? Musí teroristé vyhodit do vzduchu vlakovou soupravu v metru, aby se na militantní fundamentalismus dívali Evropané jako na reaálnou hrozbu? A co se musí stát, aby si uvědomili, že rizika mohou mít daleko neškodnější tvář (třeba podobu dětských hraček)? Právě hračky totiž tvoří největší část padělků v antverpském přístavu - celou třetinu, za nimi jsou teprve s 28 procenty cigarety. V posledních letech vzrůstá výskyt padělků na trzích a zdroje jsou stále stejné - Čína (64 procent!), teprve pak Hongkong a další.

Pravidla jsou pro každého

Evropská unie se ale právě k Číně staví dlouhodobě s nedostatkem sebevědomí a sklízí za to jen další otrávená jablka. Podle databáze systému rychlého varování před nebezpečnými výrobky (úřadu Evropské komise), pochází polovina zdraví škodlivého zboží zajištěného na evropských trzích z Číny a z toho polovina produktů je určena dětem. Číně se vstupem do Světové obchodní organizace otevřely lákavé a solventní západní trhy. Ty se však díky pravidlům této organizace mohou nekalým praktikám a nebezpečnému zboží bránit - nejen sledováním obchodní nabídky a stahováním namátkou odhalených závadných produktů z prodeje, ale radikálnějšími omezeními čínského exportu; do doby, než Peking sám zavede dostatečný systém kontroly. Možná pak sám začne vyžadovat nápravu padělatelů i ve vlastních řadách. Je už nejvyšší čas skoncovat s falešnými nálepkami o evropském protekcionismu.
Toto ideologické klišé je nejčastější protiargument v diskusi o omezení divokého obchodování s Čínou. Zatímco evropští výrobci musí dodržovat přísné evropské standardy, důležité pro ochranu spotřebitele a férovou soutěž, na >velké< obchody s Asií máme gumový a pěkně natahovací metr.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled