Přijde Galileo do Česka? |
|
Zvykli jsme si říkat, že Čechy jsou srdcem Evropy. To nám teď dává možnost stát se i klíčovým bodem světa - totiž sídelní zemí systému Galileo. Praha má co nabídnout: síť univerzit a výzkumných ústavů, čtyřicetiletou tradici kosmického výzkumu, a především možnost splnit slib z roku 2003, že agentury podobného typu budou nacházet svá sídla v nových státech EU.
|
|
[ 20. prosince 2006 | Autor: Zuzana Roithová, HN 20.12. ] |
|
Nabízíme dost? Unie si je vědoma, že řídicí středisko Galilea nepředstavuje nejen vědeckou a politickou prestiž, ale i ekonomickou motivaci. Česko sice už spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou, ale není jejím členem. Nemá totiž dostatečně širokou síť kosmického průmyslu. ESA vrací devadesát procent příspěvků každé členské zemi formou zakázek a v případě České republiky to prostě nejde. Zvláštní je, že podniky, o něž má i ESA zájem, u nás existují. Na ČVUT vznikl prototyp přijímače Galileo, který vzbudil velkou pozornost napříč celou Evropou. Funguje jak s americkým GPS, tak s ruským Glonassem, a může tak překlenout výstavbu Galilea. Mimochodem přijímač je velký jako Eurokarta a mluví se o zmenšení na rozměr integrovaného obvodu.
Ale i výzkum z dřívějších let má dosah do současnosti - například otec a syn Bártovi (mimochodem pokračovatelé rodu Františka Křižíka, jehož obloukovka kdysi zastínila i Edisonovu žárovku) vyvinuli v minulosti několik generací pecí, v nichž lze ve stavu beztíže nechat krystalizovat různé materiály.
Prosté prvky získávají na orbitu vlastnosti těch vzácných.
Proto si myslím, že Česko, byť přišlo s nabídkou usídlit řídicí středisko Galilea v budově konsolidační agentury na poslední chvíli, potřebuje podobný proces. Aby se ze všední země, konkurující evropským kosmickým velmocím typu Francie či Velké Británie, stala jedinečnou. V rámci nových států pětadvacítky nemá na poli kosmických programů konkurenci - o produkty základního i aplikovaného výzkumu stejně jako výsledky astrologických pozorování má zájem nejen ESA, ale i NASA. Stát se sídelní zemí systému Galileo chce navíc v rámci »desítky« už jen Slovinsko a Malta. To všechno by mělo být nyní vidět a slyšet dvojnásob.