Živnostníkům svitla v EU naděje |
|
Stovky francouzských, německých či belgických odborářů se chystají příští týden do Štrasburku, aby zabránili uvolnění evropského trhu se službami. Jejich halasu před budovou Evropského parlamentu možná nebude třeba: nejsilnější levicový a pravicový klub se dohodly na kompromisním znění směrnice o službách.
|
|
[ 10. února 2006 | Autor: Johanna Grohova, MF Dnes ] |
|
Poslanci nově formulují její podstatu: takzvaný princip původu. Podle něho by mohl například český instalatér či kadeřnice neomezeně nabízet své služby v Německu jen na základě českých osvědčení a pravidel podnikání. Mohli by si dovézt vlastní materiál a nářadí. Něco takového děsí řadu lidí na západě Evropy, obávajících se levnější konkurence.
Nová formulace už o principu původu nemluví, ale podle autorů má stále umožnit lidem z Východu nabízet služby na Západě. Živnostník však bude povinen dodržovat minimální mzdu v zemích, kde podniká, a předpisy týkající se ochrany spotřebitelů nebo životního prostředí. Tím se má zabránit v západní Evropě tolik obávanému „sociálnímu dumpingu“ ze strany levnějších živnostníků z Východu.
Liberalizace na půl cesty
„Je to rozumné řešení, určitá třetí cesta,“ říká německá socialistka Evelyne Gebhardtová, která je zpravodajkou směrnice.
Podle Malcolma Harboura, zástupce pravicové frakce, se podařilo zachovat svobodu pro živnostníky. „Přesto se obávám, že členské státy budou mít i nadále příliš velký prostor zasahovat, a tím podlomit podstatu směrnice,“ dodal. Česká pravicová europoslankyně Zuzana Roithová není se zvažovaným kompromisem spokojena. Podle ní „vyprazdňuje smysl směrnice uvolnit trh se službami“, který se podle Evropské komise podílí 80 procenty na tvorbě bohatství v Unii. Upozornila, že pro malé podniky je plné zachování principu původu klíčové. „Nemají na právníky, kteří jim rozklíčují právní podmínky pro poskytování služby v zahraničí,“ poznamenala Roithová.
V případě, že se parlament na směrnici dohodne, Evropská komise ji podle schváleného kompromisu přepracuje a poslední slovo budou mít členské země zřejmě na summitu v březnu.