Šance na volnější pohyb služeb v EU se zvýšila |
|
Žádné ověřené kopie stohů dokumentů ani nekonečné čekání na pracovní povolení. Mimo jiné taková pravidla chce zavést nová směrnice o službách, která po dlouhých jednáních prošla hlasováním výboru pro vnitřní trh Evropského parlamentu. Počátkem příštího roku ji čeká hlasování v plénu parlamentu a pak poputuje do Rady ministrů.
|
|
[ 24. listopadu 2005 | Autor: Adam Junek, Hospodářské noviny ] |
|
Direktiva, jejíž prosazování si vzal za své komisař pro vnitřní trh Charlie McCreevy, má především usnadnit život firmám a živnostníkům, kteří chtějí dočasně poskytovat své služby v jiném členském státě EU než v tom, kde jsou registrováni. Nebudou se tak třeba muset řídit pracovním právem hostitelské země, ale své domovské. Odpadne tím tedy učení se legislativě země, kam jede například stavební firma postavit dům, a pak bude nadále podnikat ve svém domovském státě. »Je to významný pokrok k naplnění vize základních hodnot unie, tedy volnému pohybu služeb. Budou existovat centrální úřady, které budou vyřizovat administrativu za podnikatele. V Česku by to měly být živnostenské úřady. Ty si samy ověří, že předkládané dokumenty jsou pravé, a pak v pevně stanoveném termínu vydají povolení, případně nevydají, ale s řádným zdůvodněním,« uvedla Zuzana Roithová, česká europoslankyně za KDU-ČSL a místopředsedkyně výboru pro vnitřní trh. Pokud úřad včas nevydá rozhodnutí, bude se povolení považovat za udělené.
Co se týče pravidla »země původu«, tedy uplatňování pracovního práva domovské země, má svá omezení. Ve schváleném návrhu je řada výjimek, jež mají zajistit například standard ochrany spotřebitele v hostitelské zemi nebo dodržování minimální mzdy. »Je tím odstraněna obava jakéhosi sociálního dumpingu. Tedy tlačení cen služeb levnějšími pracovníky příliš dolů,« sdělil německý europoslanec Joachim Würmeling.
Navíc jsou z této legislativy vyjmuta povolání, která v členských zemích podléhají regulacím - tedy právníci nebo lékaři.