Kraj Hradecký - Levná obuv z Asie deformuje dětem nohy, tvrdí odborníci |
|
Hradec Králové - Přestože se více než 99 procent dětí rodí se zdravýma nohama, do první třídy z nich přichází třicet procent se zmrzačenými chodidly. Nosily totiž nesprávné boty. K takovému závěru přišli odborníci ze zlínské Univerzity Tomáše Bati.
|
|
[ 3. listopadu 2005 | Autor: MF DNES - Sodomková ] |
|
Hradec Králové - Přestože se více než 99 procent dětí rodí se zdravýma nohama, do první třídy z nich přichází třicet procent se zmrzačenými chodidly. Nosily totiž nesprávné boty. K takovému závěru přišli odborníci ze zlínské Univerzity Tomáše Bati.
Proti levným botám dováženým z asijských zemí, které nohy malých českých dětí deformují, společně vyrazili lékaři, zástupci spotřebitelů i výrobci bot. Chtějí, aby všechny boty, včetně těch, které lidé mohou koupit na tržištích, měly certifikát nezávadnosti. Včera se sešli v Hradci Králové na schůzce s europoslankyní Zuzanou Roithovou, aby se dohodli, jak návrh prosadit do Evropského parlamentu.
„V průběhu let 1997 až 1999 jsme měřili a zdravotně vyšetřovali nohy 10 236 dětí od tří do devatenácti let. Zjistili jsme, že příčinou zdravotních problémů jsou asijské boty, které často mají závažné konstrukční vady,“ říká odbornice Pavla Šťastná z Ústavu inženýrství a hygieny obouvání Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
S deformovanými chodidly se setkávají i lékaři. „Čím dál víc rodičů přichází s tím, že je bolí nohy. Mají deformace palců i celé nohy a bolí je achillovky. Zatímco před deseti lety jsem psal diagnózu plochá noha ojediněle, dnes počet dětí s deformovanýma nohama extrémně narůstá,“ míní předseda společnosti praktických lékařů pro děti a dorost Pavel Neugebauer.
Levná obuv deformuje chodidla, tvrdí experti
Lékem na zmrzačené nohy může být kvalitní obuv, ale čeští výrobci bot krachují, protože nejsou schopni čelit levné konkurenci. „Rodičům doporučujeme kvalitní boty s pevným klínkem, problém je v tom, kde takové koupit,“ říká lékař.
Zamezit mrzačení nohou může povinná certifikace
Podle odborníků ze zlínské univerzity boty nabízené asijskými obchodníky se s kvalitou českých výrobků nedají srovnat.
„Chceme, aby dětské boty prodávané v Čechách byly z prodyšného materiálu. Ten se má přizpůsobit noze, nikoli noha materiálu. Podrážka musí dostatečně ochránit dítě před nárazy na zpevněné povrchy, jako je beton nebo asfalt. Bota musí mít pevnou patu. Chceme prosadit, aby bylo závazné číslování bot, výrobci, jejichž výrobky se k nám dovážejí z Asie, vyrábějí dětské boty ob dvě čísla. Chceme-li zabránit mrzačení dětských nohou, musíme zavést povinnou certifikaci,“ říká europoslankyně Roithová.
Levné zboží z Asie bere práci obuvníkům
Její snahy výrobci bot vítají. „Před rokem 1990 bylo v českém obuvnictví zaměstnáno 35 tisíc lidí, kteří vyráběli sedmdesát milionů párů obuvi. V loňském roce vyrábělo boty 4,5 tisíce lidí, kteří vyráběli 5,5 milionů párů obuvi,“ říká prezident České obuvnické a kožedělné asociace Petr Kubát.
Sám je majitelem firmy, která se specializuje na výrobu dětské obuvi. „Před pěti lety jsem měl sto zaměstnanců, nyní pětadvacet. Má to přímou souvislost se záplavou zboží dováženého z Číny,“ říká.
Pokud se českým odborníkům na vady obuvi podaří vytvořit náležitý tlak, mohlo by nekvalitním botám odzvonit do dvou let. „Po jednání v Hradci chceme uspořádat veřejné slyšení v Evropském parlamentu. Pokud by vše šlo dobře, do dvou let bychom mohli certifikáty zavést ve všech zemích Unie,“ míní Roithová.