poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Moje názory


Tiskové prohlášení českých poslanců klubu EPP-ED v Evropském parlamentu ke zprávě dočasného výboru o údajných ilegálních aktivitách CIA v Evropě

"Odmítáme zprávu Dočasného výboru k domnělému využívání evropských zemí ze strany CIA k transportu a ilegálnímu zadržování vězňů. Ve výboru se, bohužel, prosadila většina, která se rozhodla nedostatek vyšetřovacích pravomocí kompenzovat o to větším úsilím o politické odsouzení aktivit amerických spojenců v Evropě. Šestiměsíční práce výboru přitom nepřinesla nic, co by se již předtím neobjevilo v tisku, pro vznešená obvinění nepřinesla žádné důkazy. Z několika skutečností a obrovského množství nepodložených domněnek výbor vyvodil neobjektivní a pokřivené závěry. Z tohoto důvodu jsme dnes byli nuceni hlasovat proti této zprávě.
 
[ 6. července 2006 | Autor: ]
 
Zdůrazňujeme, že boj s terorismem musí být veden v souladu s mezinárodním právem a při respektování lidských práv. Zároveň však nelze několik pochybení, která se mohla stát v rámci komplexních protiteroristických operací vedených v globálním měřítku, prezentovat jako systém. Existují-li podezření z porušení lidských práv na území EU, je na justici členských států, aby je objasnila. Politická reprezentace EU by se však, místo nepodloženého odsuzování amerických tajných služeb, měla soustředit na to, jak v úzké spolupráci se spojenci a při respektování základních principů mezinárodního práva, účinně předcházet teroristickým aktivitám, a jak převzít svůj díl odpovědnosti za bezpečnost ve světě. Obáváme se, že výsledkem nezodpovědného přístupu většiny Evropského parlamentu ke vzneseným obviněním může být poškození důvěry mezi evropskými a americkými spojenci. Tato důvěra je přitom klíčová pro úspěch boje s terorismem, zajištění bezpečnosti transatlantického prostoru a pro stabilitu globálních poměrů vůbec."

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled