poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Videa


Přepis projevu Zuzany Roithové k rozpravě k představení programu českého předsednictví

 
[ 14. ledna 2009 | Autor: ]
 

Vážený předsedo Rady, kolegyně a kolegové,

 

začátek českého předsednictví byl ve znamení konfliktu v Gaze a energetické krize. Po vlně uštěpačných a nedůvěřivých hlasů, zda Češi jsou schopni vést EU, teď nejen Evropa překvapeně sleduje, jak odpovědně a efektivně se české předsednictví zakouslo do řešení nečekaných krizí. Ptám se však, zda byly tak nečekané a oceňuji, že je česká vláda začala řešit již o Vánocích, protože je francouzské předsednictví nedokázalo utlumit v začátku.

Přála bych si, abyste se podobně neohroženě také pustil do jednání s Čínou, která cílevědomě narušuje pravidla světového obchodu, podporuje nekalou soutěž a ohrožuje zdraví Evropanů chrlením padělaných a nebezpečných výrobků; evropští rodiče už dnes například jen stěží seženou zdravotně nezávadné dětské boty a Radu a Komisi to dosud moc nezajímalo.

Vítám proto, že jste mezi prioritami uvedl také Evropu ve světě. Ujišťuji Vás, že Evropa je velice otevřená pro světový obchod, ale žádný předseda Rady dosud nedokázal zajistit spravedlivou reciprocitu a otevřít také dokořán čínský prostor pro evropský průmysl. Věřím, že Vy budete s vaším kvalitním týmem úspěšnější.

 

Pane předsedo, gratuluji vám k presentaci opravdu kvalitního a přitom reálného programu pro Evropu a také k Vašemu osobnímu růstu.

 

Na to, že jste lídrem politické strany, jejíž někteří dnešní ministři hlasovali v roce 2003 proti našemu vstupu do EU, si vedete náramně dobře na evropské scéně.

Jenom doufám, že takové názorové dorůstání Vašich stranických kolegů

a znamenáme i ve věci Lisabonské smlouvy.

 

Média informují, že Irové pod tlakem finanční krize více chápou, že je to instrument, který byl sepsán pro dobu nepohody. Doufám, že se na smlouvu příznivě začnete tvářit i Vy, i za cenu, že Vás prezident Klaus vymaže ze svého mobilu.

 

Přeji nám všem úspěch českého předsednictví a to nehledě na rozličnost některých našich názorů.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled