poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Videa


Otázka: Co si myslíte o vstupu Turecka?

Evropská komise už brzy vydá svou pravidelnou hodnotící zprávu o připravenosti Turecka na vstup do Unie. Česká republika, která bude od ledna předsedat sedmadvacítce, chce Turecku pomoci v přístupových jednáních. Podle českého premiéra Mirka Topolánka nemůže žádná forma sousedství či partnerství nahradit plnohodnotné členství, které je podle něj jedinou možností, jak propojit civilizační okruhy.

 
[ 16. září 2008 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

„Trvám na tom, že pro obě strany bylo mnohem výhodnější uzavřít privilegované partnerství, než jednat o členství v Unii,“ podotýká poslankyně EP Zuzana Rothová, „považovala bych taková jednání za férovější pro obě strany a budu je v Evropském parlamentu dál prosazovat.“

V přístupových rozhovorech má Turecko značné problémy. O plnoprávné členství (původně v Evropském společenství ) usiluje od roku 1963, začaly však až v říjnu 2005. Loňská hodnotící zpráva EU Turecku mimo jiné vytýkala problémy s dodržováním lidských práv a svobody slova a diskriminaci žen. 

Loni v prosinci Evropská unie otevřela vyjednávání o dalších dvou kapitolách týkajících se transevropských sítí (TEN) a ochrany práv spotřebitelů a lidského zdraví. Vyjednávání o osmi z 35 přístupových kapitol je od roku 2006 zmraženo, neboť Turecko odmítlo otevření svých přístavů a letišť kyperským lodím a letadlům. Na jaře 2008 splnilo Turecko podmínku EU, když tamní parlament podepsal zákon o navrácení majetku zkonfiskovaného státem křesťanské a židovské menšině a schválil novelu trestního zákoníku, který umožňoval potrestat až tříletým trestem odnětí svobody "urážku tureckosti“.
Podle posledních údajů Eurobarometru se podpora členství v EU mezi tureckými občany neustále snižuje. Díky řadě překážek při vyjednávání s EU je pouze 53% přesvědčeno o tom, že by členství v EU bylo pro zemi prospěšné. Minulý rok se přitom kladně vyjádřilo 62% dotázaných.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled