poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Videa


Zuzana Roithová: Rozšíření jednotného trhu o poskytování spotřebitelských úvěrů zvýší ochranu evropského zákazníka, možná sníží i zadluženost evropských rodin

Evropský parlament během svého zasedání ve Štrasburku diskutoval o pravidlech týkajících se poskytování spotřebitelských úvěrů. Hlasovaní o směrnici proběhne ve středu 16. ledna 2008.
 
[ 16. ledna 2008 | Autor: Zuzana Roithova, Plenární zasedání, Štrasburk, 15.1. 2008 ]
 
"Kompromis, který se ve věci spotřebitelských úvěrů podařilo dosáhnout je krok správným směrem. Umožní lidem vybrat si nejlepší nabídku od bankovních a úvěrových firem a hlavně zvýší ochranu spotřebitele. Spotřebitelé z Evropské unie budou mít snazší přístup k úvěru na zakoupení auta, ledničky nebo jiného zboží. Nová pravidla pomohou otevřít hospodářskou soutěž v oblasti úvěrů v celé sedmadvacítce a spotřebitelům umožní vybírat si úvěry v zahraničí" říká Zuzana Roithová, místopředsedkyně Výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele.

Nová legislativa se bude vztahovat na úvěry v rozmezí 200 - 75,000 EUR (zhruba 5000 Kč až 2 miliony Kč) a neměly by zahrnovat hypotéky a kreditní karty. Nízká hranice byla stanovena proto, aby bylo možné zahrnout i tzv. "SMS" - rychlokredity, jejichž popularita roste především mezi mládeží ve Švédsku a v Estonsku.

Co se úroků za spotřebitelské úvěry týče, poslanci se shodli na tom, že banky budou povinně poskytovat standardizované informace o úvěru včetně celkových nákladů za celou půjčku, tedy nejen o výši úroků. Ty se v různých zemích EU v současnosti značně liší - ve Finsku se za půjčku platí roční úroková sazba 6%, v Německu 8% a v Portugalsku 12%.  Spotřebitelé také obdrží informace o jiných podobných úvěrech dříve než podepíší smlouvu.

Zajímavou novinkou bude možnost předčasně odstoupit od smlouvy. Nejrozpornější byla jednání o tom, jak vysoké může být penále za předčasné splacení úvěru.  "Nesouhlasím s názorem zpravodaje, že výpočet penále za předčasné splacení úvěru nemá mít stanovenou horní hranici, pokud nejde o pojištěnou půjčku. Budu zítra hlasovat pro původní návrh komise, který nedovolí bankám naúčtovat si více než 1 procento ze zbytkové části úvěru," informuje europoslankyně.

Směrnice navíc zavádí jednotný režim pro bezplatné odstoupení od smlouvy bez udání důvodů. Lhůta je 14 dní. To je doba, kdy si rodina spotřebitele může uvědomit, zda bude schopná úvěr splácet či zda vůbec zboží opravdu tak nutně potřebuje. Mělo by to pomoci snížit  velmi vysokou zadluženost evropských domácností. "Ve výboru  pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele jsme však odhlasovali výjimku. Pokud klient chce, je možné lhůtu zkrátit na 3 dny. Tato varianta zabrání situacím, kdy by si zákazník, který nehodlá využít svého práva na odstoupení od smlouvy, nemohl třeba pračku odnést domů po celých 14 dní."

 Směrnice také umožní výměnu potřebných informací mezi bankami o solventnosti klientů po celé EU .


"Lidé určitě ocení, když směrnice začne platit. Členské státy ji musí promítnout do svých zákonů nejpozději do konce příštího roku " říká poslankyně Zuzana Roithová.
  

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled