poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Videa


ZUZANA ROITHOVÁ JAKO PRVNÍ ČESKÁ POLITIČKA SPUSTILA VIDEOBLOG: Zpráva-Zuzana Roithová kritizuje staré členské státy EU za obstrukce společného trhu

ZUZANA ROITHOVÁ JAKO PRVNÍ ČESKÁ POLITIČKA SPUSTILA VIDEOBLOG. Do starých členských států se opřela Zuzana Roithová během svého vystoupení na plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku. ...
 
[ 7. září 2007 | Autor: ]
 

Do starých členských států se opřela Zuzana Roithová během svého vystoupení na plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku. Europoslankyně kritizovala chování členských států, které skrytě i viditelně chrání národní malé trhy před konkurencí ze sousedství, tolerují administrativní i jiné obstrukce a blokují tak rychlé a úplné dokončení společného trhu bez překážek. "Je to paradoxní chování, když si uvědomíme, jak rychle se liberalizuje světový obchod a jak překotně v Evropě vyklízíme prostor pro zboží ze třetích zemí. Příčinou této iracionality je populismus a vyvyšování falešných národních zájmů nad společné zájmy spotřebitelů a podnikatelů" řekla Zuzana Roithová, místopředsedkyně výboru pro vnitřní trh, během svého vystoupení ke zprávě o odstraňování překážek a nedostatků na vnitřním trhu.

Členské země se shodly na hlubší hospodářské integraci a zavázaly se vytvořit jednotný evropský prostor pro volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a osob. V devadesátých letech vznikly předpoklady pro vytvoření konkurenceschopného prostředí pro podnikatele, které spotřebitelům přineslo širokou nabídku a nižší ceny. Nyní však zjišťujeme, že realita je odlišná od původních plánů.

Přitom zdravý evropský trh by byl klíčem k řešení výzev globalizace a nezaměstnanosti. "Vítám proto Zelenou knihu komise a navrženou revizi, která odhalí obcházení platné evropské legislativy v řadě zemí, stejně jako ukáže trhliny v legislativě, které snižují důvěru v jednotný trh. Aby trh mohl dobře fungovat, potřebujeme pokročit v liberalizaci síťových služeb a také dořešit trh finančních služeb a i překonat mýty ve zdravotních a sociálních službách. Evropský trh není dogma, ale proces" řekla Zuzana Roithová.

Brusel, 4. září 2007

Pro více informací:
Kancelář poslankyně Zuzany Roithové, tel.: +333881 75485
Marek Hannibal, tiskové oddělení ELS-ED, tel.: +32 475 753048


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled