Zlepšují |
20812 |
Zhoršují |
18761 |
Nepozoruji žádnou změnu |
12011 |
Smrt kubánského disidenta musí EU vybičovat k ostrému protestu proti porušování lidských práv na ostrově svobody | |
Evropský parlament dnes odhlasoval společné usnesení ohledně smrti kubánského disidenta a politického vězně Orlanda Zapaty Tamaya, k níž došlo po hladovce trvající 85 dní. „Unie musí ostře odsoudit krutou smrt disidenta Orlanda Zapaty, která je po téměř 40 letech prvním úmrtím kubánského aktivisty na následky hladovky jako formy protestu proti zneužívání vládní moci,“ upozorňuje poslankyně EP Zuzana Roithová. Posledním, kdo zemřel kvůli hladovce, byl kubánský aktivista Pedro Luis Boitel v roce 1972. | |
[ 11. března 2010 | Autor: Zuzana Roithová ] | |
„Kuba přes opakované výzvy Parlamentu i Rady neučinila vůbec žádný pokrok v dodržování lidských práv – nepropustila politické vězně ani neumožňuje svobodu projevu a sdružování v politických organizacích,“ tvrdí Roithová, „proto musí Rada i Komise důsledněji než dosud protestovat proti hrubému porušování lidských práv na Kubě a usilovat efektivněji o propuštění politických vězňů“ Podle poslankyně za KDU-ČSL je Zapatova smrt jasným důkazem, že Raul Castro pokračuje v brutálních a nelidských praktikách, které charakterizovaly jeho bratra Fidela. Unie podle ní musí finančně i morálně podpořit organizace, které se starají o přežití politických oponentů či pomáhají nevládním organizacím na Kubě komunikovat mezi sebou a vyjadřovat vlastní názory na řešení veřejných problémů.
V usnesení EP se připomíná, že ochrana univerzálnosti a nedělitelnosti lidských práv je jedním z hlavních cílů Evropské unie. „Parlament před pěti lety udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení hnutí Ženy v bílém, manželkám vězněných disidentů, Havana jim ale pro ocenění nedovolila vycestovat, čímž porušila jedno ze základních lidských práv, zakotvené ve Všeobecné deklaraci lidských práv,“ připomíná Roithová, která v roce 2007 vezla na Kubu léky a s členkami hnutí se setkala - stejně jako s lékařem Darsím Ferrerem, kterého kubánská státní bezpečnost zatkla loni v červenci na základě vykonstruovaného obvinění a dosud ho nepustila. „V minulosti byl Ferrer za své aktivity několikrát zadržen a vyslýchán, jednou policie na tři dny odvedla i jeho nemocnou ženu a jejich šestiletý syn zůstal celou dobu sám v domě,“ vzpomíná Zuzana Roithová na setkání s kubánským disidentem. „Po návratu z Kuby jsem Parlament informovala také o tristní situaci ve zdravotnictví - kdo nemá dolary či není člen komujnistické strany, nemá k němu prakticky přístup. Političtí vězni jsou výhradně odkázáni na léky od svým příbuzných,“ podotýká lékařka. Podle nevládních organizací se Kuba vrací po třech letech krátkodobých zadržení a výslechů k praxi, kdy disidenty odsuzuje k mnoha letům vězení. „Političtí vězni přežívají v nelidských podmínkách, jsou fyzicky týráni, zásadně nedostávají léky, které potřebují,“ podotýká Zuzana Roithová. I proto před třemi lety navštívila Kubu s plným kufrem základních léků.
„Veřejnost se o takovém chování musí dozvědět a vyvíjet tlak na své vlády, aby důsledněji než dosud protestovaly proti hrubému porušování lidských práv na Kubě,“ uzavírá Zuzana Roithová.
Pro více informací:
Kancelář Zuzany Roithové: +420 602 954 210
www.roithova.cz email: zuzana.roithova@europarl.europa.eu
Marek Hannibal, Tiskové oddělení Evropské lidové strany v EP,
tel.: +32-475-753048, email: marek.hannibal@europarl.europa.eu