poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Zuzana Roithová nesouhlasí s rozmělněním návrhu komise o informačním systému celní správy v EU

Evropský parlament dnes přijal zprávu poslance Alexandra Alvara limitující  používání informačních technologií pro celní účely.

"Občané Evropské unie vyžadují efektivnější boj proti dovozu padělaného, ale i nebezpečného zboží na náš trh ze třetích zemí. Proto potřebujeme pokročilé  informační systémy celní správy propojující celní i policejní orgány členských států. Původní návrh Komise by vedl k vysoké ochraně osobních údajů a současně i k účinnějšímu boji s organizovaným zločinem. Poslanci jej však rozmělnili řadou pozměňovacích návrhů a zamezili přímý přístup Europolu a Eurojustu k citlivým informacím celních orgánů," řekla europoslankyně Zuzana Roithová, která se dlouhodobě zabývá ochranou spotřebitele.

 
[ 24. listopadu 2009 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

"Z tohoto důvodu jsem nemohla podpořit devadesát pozměňovacích návrhů, ani výslednou zprávu, kterou dnes přijal Evropský parlament" sdělila Zuzana Roithová.

Celníci v žádném případě nemohou zkontrolovat veškeré zboží, které k nám dováží obchodníci zejména z Asie. Je potřeba jednat i za hranicemi Schengenu. "Vyzývám Evropskou komisi, aby sjednala obdobu systému rychlého varování, jakým je například Rapex-China, i s ostatními státy, které dováží do Evropy nejvíce výrobků, např. Indie, Vietnam, Rusko či Turecko. Je nutné, aby nebezpečné a padělané výrobky byly zadrženy ještě před vstupem na evropské území. Připomínám, že od roku 2006 je možné uzavřít s třetími zeměmi mezinárodní smlouvu o spolupráci dozorových orgánů na poli ochrany spotřebitelů. Je zarážející, že Evropská komise tuto možnost zatím nevyužila," řekla Zuzana Roithová na plenárním zasedání ve Štrasburku.

Pro více informací:

Kancelář Zuzany Roithové: +420 602 954 210, +32 228 45 485

email: zuzana.roithova@europarl.europa.eu

Tiskové oddělení ELS, Marek Hannibal, tel.: +32475753048


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled