Zlepšují |
20809 |
Zhoršují |
18759 |
Nepozoruji žádnou změnu |
12010 |
Odmítat prodloužení antidumpingových cel na čínské boty je proti zájmům občanů EU | |
Zuzana Roithová kritizuje nedůsledné potírání nedovolených obchodních praktik. Postoj států, které jsou proti prodloužení antidumpingových cel na dovoz čínské obuvi, jde proti zdraví občanů EU. To v říjnu navrhne Evropská komise na další dva roky, protože oba dva základní důvody pro antidumpingová opatření stále trvají. Jsou jimi jednak nelegální státní dotace výroby určené pro export do EU a současně fakt, že zboží prodávané pod výrobní cenou svým objemem narušuje hospodářství členských států. „Za obzvlášť nebezpečný považuji kompromisní návrh, podle kterého by se cla neměla vztahovat na dětskou obuv – levná čínská obuv totiž poškozuje nejen evropské výrobce, ale protože je nekvalitní, poškozuje dlouhodobě i zdravý vývoj dětských nohou." Některé evropské vlády dávají přednost nadnárodním obchodním zájmům bez ohledu na to, že tím ničí podniky v Evropě a v tomto případě i zdraví našich potomků. | |
[ 1. října 2009 | Autor: Zuzana Roithová ] | |
„Dostatek zdravých bot pro děti však bude teprve až se nám podaří prosadit celoevropské standardy pro výrobu a prodej dětských bot. Nejen evropští výrobci, ale i dovozci budou pak právně odpovědní za stanovenou kvalitu obuvi pro děti," vysvětluje Roithová. Je to její dlouhodobý cíl, o nějž se zasazuje společně s předními odborníky a sdruženími na ochranu spotřebitelů. „Nesprávné obouvání dětí je častější v zemích východního bloku, kde chudší rodiče dávají přednost ceně před kvalitou. Vzhledem k neexistenci unijních standardů pro zdravotně nezávadnou obuv je čím dál těžší se na trhu s obuví zorientovat. V několika zemích včetně ČR se prodávají zdravé boty ve velmi omezeném množství; bývají opatřeny nepovinnou certifikační značkou. Nemohou však konkurovat dovážené asijské obuvi svou cenou. Chci docílit, aby i dovážená levnější obuv splňovala pro začátek alespoň základní ortopedická kritéria," podotýká lékařka.
Evropská unie navrhla v roce 2006 na dva roky zavedení cel na čínskou obuv ve výši 16,5 procenta a deset procent na obuv z Vietnamu. Výrobci v EU obvinili vlády obou zemí, že nepoctivě podporují své levné výrobce obuvi, takže jim evropské firmy nemohou konkurovat. Dumpingové praktiky pak přímo v asijských továrnách odhalil tým vyslaný Evropskou komisí. Brusel poté přechodně uvalil cla znovu loni v říjnu s platností do přezkoumání situace na trhu, přestože většina členských států byla proti a Peking pohrozil stížností u Světové obchodní organizace. Rada však chce cla zrušit. „Možná to souvisí i s tím, že v severských zemích, jako je předsedající Švédsko, nejsou tržiště zavalena asijskou obuví. Rodiče si mohou dovolit dát přednost kvalitě před cenou" komentuje obrat v Radě Zuzana Roithová. Postoj české vlády však je neomluvitelný.
„Členské státy by měly především podporovat férový obchod, antidumpingová cla nejsou ochranářským opatřením, jak podsouvají ideologičtí obhájci volného obchodu, ale cestou jak vymáhat dodržování dohodnutých pravidel pro volný obchod," tvrdí europoslankyně. „Je mi líto, že mnohé vlády EU nejsou schopny vnímat problém komplexně – jinak by nemohly uvažovat v rozporu s obchodními pravidly a proti zájmům svých občanů."
Pro více informací:
Kancelář Zuzany Roithové: +420 602 954 210, +32 228 45 485
www.roithova.cz email: zuzana.roithova@europarl.europa.eu
Marek Hannibal, Tiskové oddělení Evropské lidové strany v EP, tel.: +32-475-753048