poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


Rozvojová pomoc africkým, karibským a tichomořským státům nesmí být zastíněna celosvětovou krizí

 
[ 6. dubna 2009 | Autor: Praha, 6.4. 2009 ]
 

Jak může partnerská smlouva z Cotonou pomoci v potravinové a finanční krizi v nejchudších zemích Afriky, Karibiku a Tichomoří (AKT) – to je hlavní téma 17. Meziparlamentního shromáždění Evropského parlamentu a AKT, které od 4. do 9. dubna probíhá v Praze, protože ČR je předsednickou zemí. Zasedání slavnostně zahájí místopředsedové AKT-EU Glenys Kinnock a Wilkie Rasmussen, zúčastní se ho i český úřadující premiér Mirek Topolánek a náměstek ministra zahraničí pro rozvojové záležitosti Jan Kohout. Shromáždění by se mělo dále vyjádřit k dohodám o ekonomickém partnerství a jejich dopadu na země AKT, jednat o důsledcích změny klimatu pro sociální oblast a životní prostředí v těchto oblastech a výzvách přizpůsobování etnických, kulturních a náboženských rozdílů v zemích AKT a EU.

Na svém posledním zasedání se členové AKT-EU shodli, že světová finanční krize by se neměla stát výmluvou pro krácení rozvojové pomoci. Deklarace z Port Moresby, kde loni v listopadu shromáždění proběhlo, vyzvala členské státy k přijetí závazku zvyšování rozvojové pomoci - 0.56% HDP do roku 2010, 0.7% HDP pak do roku 2015. Zuzana Roithová, členka AKT-EU, v této souvislosti položila otázku Evropské komisi a Radě EU. Chce se ujistit, zda jsou stanovené cíle stále reálné s ohledem na probíhající krizi. „Zajímá mne, jaký přístup Komise a předsednictví zvolí, aby se tyto tzv. rozvojové cíle tisíciletí daly splnit nehledě na celosvětovou finanční a ekonomickou krizi,“ ptá se europoslankyně za KDU-ČSL.

Meziparlamentní shromáždění v listopadu 2008 diskutovalo také o dohodě o ekonomickém partnerství EU se zeměmi tichomořského regionu a přijalo rezoluci k politickým krizím v Mauretánii a Zimbabwe, přijalo též zprávu o ochraně civilních občanů, efektivní pomoci a dětské práci.

Meziparlamentní shromáždění AKT-EU se koná dvakrát ročně, schází se na něm 78 členů Evropského parlamentu a 78 poslanců z afrických, karibských a tichomořských států.  Za Evropský parlament je Zuzana Roithová jedinou členkou z České republiky.

 

 

 


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled