poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Tiskové zprávy


EU nesmí dopustit opakování jugoslávského nebo moldavského scénáře

Vyjádření k situaci na Ukrajině.
 
[ 19. února 2014 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

Včerejší organizovaná eskalace násilí na Ukrajině si žádá rychlou a nediplomaticky přímou odpověď. Musíme pomoci Ukrajincům rozhodovat o své budoucnosti v řádných demokratických volbách a ne v atmosféře násilí a nedůvěry. Pro tento cíl je potřeba jasně vykázat Rusko do patřičných mezí - Ukrajina nepatří do sféry vlivu ani EU ani Ruska, jak říká nehorázně ministr zahraničí Lavrov, ale Ukrajinců. Dále se musí okamžitě uplatnit sankce proti členům prezidenta Janukovyče a jeho nejbližšího kruhu - bez přístupu ke kontům a nemovitostem v západní Evropě ucítí potřebu jednat jinak než použitím hrubé síly. Aspoň takovýmto tlakem se Janukovyč musí přimět k ukončení zabíjení nevinných lidi - demonstrantů i policistů.

 

Považuji za důležité, aby se v tuto chvíli prostřednictvím všech médií dozvěděli velitelé policejních a bezpečnostních složek, že i jim hrozí soudy za vydávání rozkazů, které vedou k umírání lidí. Také český prezident by měl pochopit, že už nelze otálet s přehodnocením pozvání Janukovyče do Prahy. Má-li skutečně na prezidenta Ukrajině jakýkoli sebemenší vliv, měl by od něj ale telefonicky žádat komunikovat a požadovat aby ustoupil od destabilizujících kroků a vrátil se k jednacímu stolu. Až po předčasných parlamentních a nejspíše i prezidentských volbách na Ukrajině by se měla konat návštěva ukrajinských představitelů v Praze.

 

Evropa si nesmí dovolit opakování scénáře krvavého rozpadu jako se tak stalo v Jugoslávii a Moldavsku. Nyní nastává chvíle pro jednotný postup států Unie, která má svou diplomatickou a hospodářskou váhu. Evropská lidová strana tento postup vyžaduje a bude prosazovat. Je potřeba jednat rychle a nečekat až se po konci olympijských her do situace plně zapojí ruská vláda za použití scénářů známých z Podněstří, Abcházie a Osetie.

 

Jenom tak bude mít demokracie, svoboda a vláda práva šanci na Ukrajině pevněji zapustit kořeny a stabilizovat jí.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled