poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Spotřebitel v digitálním prostředí


Zuzana Roithová: postup EK ve věci iTunes pět minut po dvanácté

Zuzana Roithová (KDU-ČSL), první místopředsedkyně výboru EP pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů, vítá postup komise ve věci porušování hospodářské soutěže serverem iTunes společnosti Apple. "Bohužel tento pozitivní krok přichází pozdě. EU měla již dříve vyslyšet četná upozornění na bezprecedentní situaci v prodeji online hudby.
 
[ 3. dubna 2007 | Autor: ]
 
Podnikatelé a velké nahrávací společnosti brání nákupu písní přeshraničně a tím uměle fragmentují jednotný vnitřní trh EU" říká Zuzana Roithová, která se dlouhodobě zabývá touto problematikou a na půdě Evropského parlamentu uspořádala slyšení týkající se on-line nakupování.
               
"Evropská komise reaguje na politický tlak ze strany Parlamentu. Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů nyní projednává mou zprávu o důvěře spotřebitelů v digitálním prostředí, kde požaduji zamezení této praxe a navrhuji Evropskou chartu uživatelských práv v informační společnosti. Práva spotřebitelů na internetu se totiž spíše zhoršují a to je nepřijatelné" říká Zuzana Roithová.
 
Kupříkladu dle průzkumu Evropského statistického úřadu 33% evropských spotřebitelů uvedlo, že podnikatelé na Internetu odmítli prodat či doručit zboží a služby, protože spotřebitel neměl bydliště v jejich zemi. Server iTunes zase prodává hudbu jen v původních 15 členských zemích EU, což negativně postihuje rovný přístup k digitálním službám pro spotřebitele z nových členských zemí.
 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled