poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Spotřebitel v digitálním prostředí


Spotřebitelé nejsou piráti (Publikováno serverem Neviditelný pes)

Každý z nás někdy sedí u počítače, surfuje po internetu a stahuje si zajímavý text, hudební nebo třeba filmový klip - a zapochybuje, zda se právě nestal pirátem a neodcizil něčí vlastnictví. Pravda je, že velcí výrobci digitálních produktů deklarují, co vše spotřebitel nesmí, neexistuje ale podobný soubor, který by říkal, co smí. To se musí změnit...
 
[ 16. prosince 2005 | Autor: Zuzana Roithová ]
 

Každý znás někdy sedí u počítače, surfuje po internetu a stahuje si zajímavý text, hudební nebo třeba filmový klip - a zapochybuje, zda se právě nestal pirátem a neodcizil něčí vlastnictví. Pravda je, že velcí výrobci digitálních produktů deklarují, co vše spotřebitel nesmí, neexistuje ale podobný soubor, který by říkal, co smí. To se musí změnit.  

V Evropském parlamentu jsem byla u zrodu Deklarace práv spotřebitelů v digitálním prostředí, která vznikla v dílně Evropského sdružení na ochranu spotřebitele a která reaguje na mnoho palčivých problémů. Většina spotřebitelů neví, že stahování dat (nikoli programů!) je v souladu s autorským právem.

Každý má právo na osobní kopii (resp. kopie), tedy takovou, která nebude využívána jako zdroj zisku. Producenti různých digitálních nosičů ale pořizování kopií znemožňují a staví tak toto právo na hlavu. Ještě horší praktikou jsou pak technické překážky, jejichž účelem není nic jiného než omezit přehrávání zakoupeného CD na konkurenčních přehrávačích.

Zábavní průmysl chrlí klamavé reklamní kampaně, které mají vyvolat nejistotu a neoprávněný strach zejména mezi mladými lidmi, že stahování dat pro osobní potřebu je vlastně trestný čin. Přitom současně milióny čínských padělků beztrestně destruují evropský trh.

Mezi šesti právy Evropské deklarace je také právo na soukromí. Má být obranou proti nehoráznému monitorování zvyklostí uživatelů internetu, digitální televize či rádia. Digitální technika totiž umožňuje monitorovat vaše chování podle toho, jak si volíte programy, což je snadno zneužitelné ke komerčním či politickým účelům.

Vedle tohoto vyzvědačství je nutné konečně také účinně chránit uživatele internetu před nevyžádanou rekonfigurací softwaru. Nevratné zásahy do programů jsou něco jako vytržení stránek z knihy po jejím zakoupení. A přibývají další nehorázné jevy, jako je účelová nekompatibilita mezi např. synchronizací mobilních telefonů a počítačem, která také otravuje život spotřebitelů.

Formulovaná práva jsou prvním krokem, který by měl upozornit, že je nutné zajistit právní jistoty nejen pro autory, ale také pro spotřebitele. Jinak není možné kultivovat vnitřní trh EU. Chci jako místopředsedkyně výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele prosadit, aby práva spotřebitelů byla jasně formulována a stala se součástí legislativy na ochranu duševního vlastnictví. Autorské právo, ochrana designu a patentů, ochranné známky, know-how apod. - to vše jsou spojité nádoby. Sdílení dat mezi počítači po celém světě - tzv. P2P sítě - jsou realitou globalizované společnosti a vyžadují adekvátní právní úpravu, nikoli kriminalizaci. Apeluji proto na Evropskou komisi, aby zpracovala provázanou strategii pro všechny oblasti duševního vlastnictví. Zeptáte-li se, co chce Unie v oblasti nehmotných statků dosáhnout, každé generální ředitelství vám řekne něco trochu jiného - jako by jim podobný kodex chyběl.


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled