poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Soutěž pro studenty


Pět studentských týmů jede do Evropského parlamentu

Už třetí ročník soutěže "Cesta do evropského parlamentu", letos s podtitulem Jak to vidíte s Evropou? má své vítěze – hlavní cenu, studijní cestu do Belgie a Lucemburska, si tentokrát vybojovalo 5 studentských týmů. 
 
[ 12. března 2009 | Autor: ]
 
Do celorepublikové soutěže pořádané občanským sdružením Generation Europe a portálem Dvorek.eu pod patronací europoslankyně Zuzany Roithové (KDÚ-ČSL) se přihlásilo zhruba devadesát týmů. V tříkolovém klání, které trvalo od listopadu do února, měli studenti nejdříve za úkol zpracovat rešerši a poutavý článek ke zvolenému tématu, potom udělat rozhovor se zainteresovanou osobou a nakonec vymyslet projekt, který by vybrané téma zviditelnil. „Okruhy do letošní soutěže jsme volili tematicky, aby se týkaly se Evropské unie a předsednictví, ale také palčivých spotřebitelských nebo sociálních otázek, jako jsou např. bankovní poplatky nebo bezdomovectví,“ uvádí koordinátorka soutěže Lenka Petýrková.
„Studenti dokázali svěžím a neotřelým způsobem zpracovat poměrně obecné problémy, které si sami zvolili, a na vlastní kůži si tak vyzkoušeli, jak náročné může být třeba správné napsání článku pro noviny, komunikace s lidmi při simulovaném výpadku elektřiny či získání financí byť pro dobrou věc,“ říká Zuzana Roithová.
Mezi okruhy, které se těšily největší oblibě, patřily Evropa a Rusko – partneři či soupeři?, Evropa a náboženství, Energie, aneb jak se ve 21. století (alternativně) zahřát?, Ve zdravém těle zdravý duch, Rovné příležitosti nebo Bankovní poplatky. Vítězný tým, který zpracovával téma energie, simuloval black-out ve škole. Jiní soutěžící uspořádali řadu přednášek, debat a anket, napsali do místních novin nebo se dokonce dostali do televize a rozhlasu. Další úspěšní řešitelé založili občanské sdružení a veřejnou sbírku na stavbu studny v Africe, či oslovili nadace, aby získali stipendium pro sociálně slabého žáka na jejich soukromém gymnáziu. V rámci soutěže vzniklo několik internetových stránek a desítky videí na YouTube.
„Velice oceňuji nápaditost, vtip a přitom hloubku zpracování témat, které pálí naši společnost. Většina soutěžících prokázala potřebné občanské sebevědomí a určitě ve světě neztratí. Přála bych nám více takových mladých lidí. Už se těším , jak autory projektů osobně poznám v Bruselu,“ prohlašuje europoslankyně. Na poznávací zájezd pozvala také lidi z nejjižnějšího kouta Jižních Čech a 7 dalších neslyšíšcích mladých lidí. „Věřím, že pro všechny skupiny se stane jejich společná pouť po Belgii a Lucembursku zajímavou zkušeností a je symbolické, že vítězové odjíždí na poznávací zájezd právě v Den spotřebitelů, 15. 3.,“ dodává Zuzana Roithová.
 „Když se ohlédneme zpět, byly to tři báječné měsíce, které nás naučily se dívat na spoustu věcí jinak, dodaly nám sebevědomí a víru ve vlastní schopnosti,“ říká student z jednoho z vítězných týmů. „Jednomu z nás to dokonce napomohlo v rozhodnutí o jeho dalším směru ve studiích.“
  

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled