poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Soutěž pro studenty


Cesta do EP II – kdo pojede tentokrát?

Skončil druhý ročník soutěže Cesta do Evropského parlamentu. V dvoukolovém klání uspělo letos jen sedm studentů. Za výdrž a píli získávají hlavní cenu - studijní cestu do Evropského parlamentu v Bruselu s výlety do dalších belgických a lucemburských měst.
 
[ 9. dubna 2008 | Autor: Lenka Petýrková, Generation Europe ]
 
Druhý ročník soutěže byl náročnější v tom, že studenti oproti loňskému roku nepracovali v týmech, ale samostatně. Měli za úkol vymyslet projekt, který se týkal problému spjatého s místem jejich bydliště, a navrhnout jeho řešení. Vybraný problém měl být z oblasti životního prostředí, spotřebitelství, práva, historie nebo geografie a studenti o něm a o jeho řešení měli informovat na studentském portálu Dvorek.eu.

Nejoblíbenějším tématem bylo už tradičně životní prostředí – zabývali se jím čtyři finalisté. Studenty trápil především nepořádek ve městě, to, že lidé netřídí odpad, soutěžící z Opavy se dokonce pokusil vypořádat s tématem využívání alternativních paliv. Neméně oblíbeným námětem projektů se stala historie, kdy si studenti dali za cíl zvýšit povědomí svých spoluobčanů o místě, ve kterém žijí. Soutěžící z Tisu pak např. řešila otázku větrných elektráren, jaká pozitiva a negativa přinášejí obyvatelům obce.
Při řešení svých projektů se studenti pustili různými cestami. Někteří na začátku uspořádali anketu, na základě které podnikali další kroky. Ti odvážnější se ihned vydali na místní úřad, problém řešili se zastupiteli nebo přímo požádali starostu o pomoc s organizací veřejné besedy. Další řešitelé např. vytvořili informační webovou stránku, studentka z Kadaně dokonce uspořádala informační vyučovací hodinu pro žáky místní ZŠ. Za zmínku také stojí projekt chomutovské studentky, která se s historikem chomutovského muzea domluvila na realizaci atraktivní dějepisné výstavy.
V náročné soutěži uspělo sedm studentů (jejich jména jsou uvedena v příloze), kteří na pozvání paní poslankyně Zuzany Roithové pojedou na studijní cestu do Bruselu a dalších belgických a lucemburských měst. V Bruselu se výherci mj. zúčastní besedy s paní europoslankyní, přednášky o fungování EP a budou mít i možnost nahlédnout do míst, kde EP zasedá. 
  V příloze je seznam výherců.

Přiložené soubory
vyherci.pdf
 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled