poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Soutěž pro studenty


Studentky vyzývaly obyvatele, aby třídili odpad

Frýdek-Místek - Pět studentek třetího ročníku Obchodní akademie ve FrýdkuMístku se pustilo do soutěže se spotřebitelskou tematikou nazvané Cesta do Evropského parlamentu.
 
[ 16. února 2007 | Autor: Frýdecko-místecký a třinecký deník; (jk) ]
 
Prvním úkolem bylo podle vlastních kritérií srovnat a následně analyzovat pět výrobků stejné povahy od různých dodavatelů. Rozhodly jsme se srovnávat meruňkové jogurty a uspořádaly jejich degustaci,“ přiblížila soutěž Veronika Fajčáková. Druhým a poměrně nesnadným úkolem bylo požádat alespoň deset obchodníků, aby vyplnili předem sestavený dotazník týkající se obchodního zákoníku a zákona o ochraně spotřebitele. „Nebylo lehké těch deset obchodů sehnat, protože jsme se často setkávaly s neochotou,“ potvrdila Jana Donátová. Ve třetím soutěžním úkolu měli soutěžící vytvořit měsíční rozpočet pro pětičlennou rodinu na prosinec. Stanovených čtyřicet tisíc korun mělo vystačit na životní náklady, trávení volného času a také na nákup vánočních dárků. Dívky nezapomněly ani na školní výdaje nebo vstupenky do divadla. Po této části figurovaly studentky na skvělém 19. místě z 266 zúčastněných týmů ze středních škol z celé České republiky.
Poslední úkol plnily studentky včera. Vybraly si problém, který je pálí a připravily si prezentaci. „Rozhodly jsme se upozornit na to, že velmi málo lidí třídí odpad. Máme rády přírodu a chceme jí aspoň trochu pomoci,“ vysvětlovala Petra Sasynová. „Rozjely jsme kampaň, kterou chceme přimět lidi všech věkových kategorií, aby třídili odpad. Samozřejmě děti musíme zaujmout jinak než dospělé,“ uvedla Petra Klečková. Studentky si vytvořilly obleky symbolizující kontejnery na tříděný odpad a přesvědčovaly v ulicích obyvatele města, že třídit odpad je přínosné. „Hodně nám pomohl pan Lubomír Tararík ze vzdělávacího střediska Frýdecké skládky,“ připomenula Veronika Fajčáková. „Reakce lidí byly různé. Starším občanům se akce líbila a většinou potvrdili, že sami odpad třídí. Mladší častokrát mávli rukou, že třídění je nanic,“ řekla Petra Klečková. „I když nakonec třeba nevyhrajeme hlavní cenu – zájezd do Bruselu na zasedání Evropského parlamentu, jsem ráda, že jsme do toho šly. Soutěž nás bavila a zažily jsme hodně legrace. A možná, že se alespoň něco málo v našem okolí zlepší, přestože největší problém je v tom, že lidé jsou líní dělat zadarmo něco, co nemusí,“ zadoufala Jana Konečná.
Pořadatelem této soutěže je Generation Europe ve spolupráci s SOS – Sdružení obrany spotřebitelů a poslankyně Evropského parlamentu Zuzana Roithová.

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled