poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Regulace trhu s vínem - reforma


Zuzana Roithová vítá návrh Evropského parlamentu, aby členské státy mohly omezit klučení vinic, zachování destilace vína ale pokládá za mrhání prostředky

Poslanci EP projednali zprávu o reformě společné organizace trhu s vínem. Doporučili prozatím zachovat destilační opatření, umožnit členským státům omezit klučení vinic a práva na výsadbu liberalizovat jen postupně.

 
[ 15. února 2007 | Autor: ]
 

"Evropský trh s vínem nutně potřebuje změnu. Ročně vynaloží na podporu vinařů 450 milionů eur a další půlmiliardou dotuje výrobu lihu z nadprodukce,“ říká Zuzana Roithová, „kdyby Unie přestala mrhat prostředky na destilaci nadbytečného vína, mohla by ušetřené peníze použít na podporu konkurenceschopnosti evropských vín – včetně českých a moravských.“ Prodejnost evropského vína totiž klesá a na trhu ho stále více nahrazují vína ze zahraničí.
Systém destilace vína podle místopředsedkyně Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele není podpůrným opatřením trhu, ale naopak překážkou pro uvolnění vnitřního trhu EU a navíc podporuje výrobce nekvalitních stolních vín. “V mnoha ohledech vinařská reforma rozděluje Evropu na sever a jih, který spolyká nejvíc unijních dotací – Česká republika se v tomto případě řadí k severu,” říká Roithová.
Evropská unie přitom může dováženým vínům konkurovat jen vyšší kvalitou. „Klučení vinic by mělo být citlivé s ohledem na kvalitu evropského vinařství,“ upozorňuje europoslankyně. Podle ní má zůstat zachována produkce vína se zeměpisným označením, z tradičních vinic s historickým významem, dále v oblastech, kde se tak předchází erozi půdy a ztrátě biodiverzity, a také produkce takových vín, která nemají potíže s odbytem a nepotřebují dotace. Podle Roithové může nadměrné omezení vinic výrazně ohrozit příjmy celého kraje. Za problematické považuje i zvažované úplné zrušení zákazu výsadby nového vína, což by ohrozilo cíle potřebné reformy. "Vinařství není jen jedna z oblastí zemědělství, ale i významným živým zdrojem evropské kultury, o nějž je třeba pečovat,” varuje Zuzana Roithová. 


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled