poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Pronásledování křesťanů ve světě


Koptové: "Bomba ve škodovce zabila v Egyptě dvacet lidí, zemi svírá strach z násilí"

 
[ 2. ledna 2011 | Autor: www.lildovky.cz ]
 

ALEXANDRIE - Výbuch bomby před kostelem v egyptské Alexandrii si na Silvestra vyžádal 21 mrtvých a zranil téměř sto lidí. Bezprostředně po explozi vypukly v ulicích města střety mezi křesťany a muslimy, které musela policie rozehnat slzným plynem. V zemi sílí obavy z nového rozšíření nábožensky motivovaného násilí.

K detonaci došlo zhruba dvacet minut po půlnoci místního času, kdy z koptského křesťanského kostela začali vycházet věřící. Sanitky rozvezly do nejbližších nemocnic zraněné, mezi nimiž je podle ministerstva vnitra i osm muslimů.

Explozi podle ministra vnitra zřejmě způsobil sebevražedný atentátník a do plánování a provedení útoku byli možná zapojeni i cizinci. Podle egyptské televize byla nálož nastražena v automobilu značky Škoda. Z vozidla vyšlo několik mužů a téměř vzápětí se ozval výbuch.

Egyptský prezident Mubarak útok odsoudil a vyzval křesťany i muslimy, aby se sjednotili a společně se postavili teroristickým silám, které chtějí narušit bezpečnost země, její stabilitu i jednotu jejích obyvatel. V projevu také naznačil, že za bombovým útokem stojí zahraniční síly.

Svět útok odsoudil

Atentát odsoudil americký prezident Obama, ministryně zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonová, francouzský prezident Nicolas Sarkozy a papež Benedikt XVI. "Nelze připustit, aby si lidstvo uvykalo na diskriminaci, nespravedlnost a náboženskou intoleranci, která dnes zasahuje zvláště křesťany," prohlásil papež při mši ve Vatikánu.

K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil. Nicméně před dvěma měsíci irácká odnož teroristické sítě Al-Káida hrozila útoky proti egyptským křesťanům.

 

Originál článku naleznete zde: http://www.lidovky.cz/bomba-ve-skodovce-zabila-v-egypte-dvacet-lidi-zemi-svira-strach-z-nasili-1nc-/ln_zahranici.asp?c=A110102_135228_ln_zahranici_jv


Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled