poslankyně Evropského parlamentu
poslankyně Evropského parlamentu
czech english
Evropanka roku 2006

Galileo


EP schválil satelitní navigační systém Galileo

Poslanci Evropského parlamentu koncem dubna t. r. výraznou většinou schválili kompromisní návrh na vytvoření satelitního navigačního systému Galileo. Tento ambiciózní projekt byl odsouhlasen EU už v roce 2002. Jeho realizace se však nevyhnula řadě problémů.
celý text...
 
[ 2. června 2008 | Autor: Podnikatel, (vam) | celý text...
 

Oživení projektu Galileo je nadějí pro ČR coby kandidáta na sídlo Úřadu pro dohled nad GNSS

Po té, co ztroskotal pokus zapojit soukromý evropský kapitál do financování Galilea, Evropský parlament spolu s Radou našel řešení. Tím je postupné uvolňování 715 milionů Euro z evropských fondů na výzkum. Dnes jsme nalezli složitě dosažený kompromis, v němž je i jasně vymezena úloha dozorčího úřadu Galilea – má především sledovat bezpečnostní postupy a prověřovat systém,“ říká Zuzana Roithová.
celý text...
 
[ 7. května 2008 | Autor: Zuzana Roithová, tiskové stanovisko ze dne 22.4. 2008 | celý text...
 

Novinky v projektu Galileo

Projekt Galileo zaznamenal v posledním měsíci zásadní vývoj a to zejména v otázce financování.
celý text...
 
[ 4. prosince 2007 | Autor: Zuzana Roithová | celý text...
 

Zuzana Roithová lituje faktu, že spuštění satelitní navigace Galileo nabírá zpoždění

Galileo mělo být v provozu již v roce 2010, nicméně již dnes je zřejmé, že se jeho spuštění opozdí - a to možná až do roku 2014.

celý text...
 
[ 19. března 2007 | Autor: Eva Štréglová | celý text...
 

Galileo

Pochopitelně jsme uvyklí říkat, že Čechy jsou srdcem Evropy. Ta nám teď dává možnost stát se i klíčovým bodem světa – totiž sídelní zemí systému Galileo. Globální satelitní navigace má už na oběžné dráze první družici, v roce 2008 mají být čtyři a začít normálně fungovat a o rok později má v některé z členských zemí Unie zahnízdit řídící středisko. Česko chce, aby to byla Praha a má pětadvacítce co nabídnout: síť univerzit a výzkumných ústavů, čtyřicetiletou tradici kosmického výzkumu a především možnost splnit slib z roku 2003, že agentury podobného typu budou nacházet svá sídla v nových státech EU.


celý text...
 
[ 8. prosince 2006 | Autor: Zuzana Roithová | celý text...
 

Zuzana Roithová: Evropský parlament dnes potvrdil zřízení Úřadu pro evropský navigační systém Galileo, začíná boj o jeho umístění v ČR

„Evropský úřad pro dohled nad globálním navigačním satelitním systémem by měl mít své sídlo v Praze,“ říká poslankyně EP Zuzana Roithová. Evropský parlament hlasováním schválil, že úřad nahradí ve své činnosti „Společný podnik Galileo“, který zanikne s ukončením fáze vývoje a operování koncem tohoto roku. Získání tohoto úřadu je podle Zuzany Roithové pravděpodobnější než Evropského technologického institutu, o který mají vědci v ČR rovněž zájem. „Češi musí přesvědčit Unii, že na to mají, “ upozorňuje Roithová.
celý text...
 
[ 12. října 2006 | Autor: Zuzana Roithová | celý text...
 

Chci být informován o aktualitách - RSS
Webhosting a SEO pro server www.roithova.cz zajištuje Rozhled