Vážený pane Ing. Žáčku,
děkuji za Váš dopis. Otázkou práva duševního vlastnictví, patentů a především softwarových patentů se zabývám po celé své působení v Evropském parlamentu a považuji ji za nesmírně důležitou (viz me webove stranky:
http://www.roithova.cz/clanky.html?co=8). Souhlasím s Vámi, že vznik patentového systému platného pro všechny státy Evropské unie by nesmírně napomohl evropským vědcům a podnikatelům.
Obávám se však, že cesta vede jedině skrz Komunitární patent. Co se týče rozdílů v nákladech na uznání patentu v Evropě a ve Spojených státech, není rozdíl takový, jak uvádíte. Veškeré náklady na udělení evropského patentu pro více než 30 zemí, včetně poplatků po dobu 10 let, jsou zhruba 30000 EUR. Totožné náklady v USA jsou přes 10000
EUR. Rozdíly v nákladech jsou dány především nutností překládat patenty v Evropě do mnoha jazyků, zatímco ve Spojených státech jsou patenty podávané pouze v jednom jazyce.
Řešení tohoto problému je jedním z cílů Londýnského protokolu a plánovaného Komunitárního patentu. Budu i nadále usilovat o co nejrychlejší jeho schválení, které je v zájmu nejen evropských vědců, ale i celé evropské společnosti.
Souhlasím s Vaší kritikou financování evropského výzkumu, ale přestože je stále pravdou, že ve Spojených státech se stále vydávají vyšší částky do aplikovaného výzkumu, než v Evropské unii, situace se rychle proměňuje a Evropská unie neustále výdaje vynakládané na aplikovaný výzkum zvyšuje.
S úctou
Zuzana Roithová> -----Original Message-----
> To: ROITHOVA Zuzana
> Subject: patent
Přeju hezký den,
rád bych Vás jakožto člena Evropského Parlamentu požádal o lobing za Evopské vědce, jež jsou zatím v Evropě diskriminováni a tudíž nuceni k emigraci do USA.
Hlavní problém vidím v tom, že ať jakožto vědec cokoli vymyslíte, tak Vám to nepatří a pokud nemáte 100.000,-EURO na Evropský patent ani nikdy nebude patřit. Přičemž tuto částku nelze ušetřit z běžného platu dříve než za 100let. V Evropě je v podstatě IP - intelectual property původcům vynálezů zcela odpíráno a je dostupné jen velmi bohatým firmám, což je podstatě v rozporu se základní definicí vynálezu na něž jsou patenty přiznávány. Tento nesoulad práva, určitá beznaděj, diskriminace vědců a také špatná vymahatelnost práv z průmyslového vlastnictví je jeden z hlavních důvodů emigrace vědců do USA a tím i technologického náskoku USA před EU. V USA stojí patent 1000$ , což si může dovolit zaplatit každý z prvního platu. Přitom řešení je v moci politiků a je velmi snadné a nic nikoho nestojí, stačí jen upravit zákon, stačí aby "všechny nové národní patenty podané původci v zemi občanství automaticky platili na celém území EU", podobně jako v USA kde to také automaticky platí ve všech státech unie. Zatím EU nevkládá do vědy a výzkumu vůbec žádné prostředky, tedy do výzkumu který mohou občané využít v kupovaných produktech tedy do aplikovaného výzkumu, zatím se utrácejí jen peníze na státní výzkumné ústavy a na různé pavědy, kde výstupem jsou jen nějaké publikace, ale koho to z občanů zajímá, zaprvé tomu nerozumějí a zadruhé tyto znalosti nemohou nijak využít.
S přátelským pozdravem, Jan Žáček, Ing.